Jump to content

Audiobooks / Feelgood


Cover for Call Me, Maybe
Audiobook

Call Me, Maybe

What if you got a second chance with your first love?What happens when you meet your teenage heart-throb – when you’re both all grown up? When Cassie was fifteen, all she wanted wa ...


Cover for Swipe Right
Audiobook

Swipe Right

This hilarious romantic comedy is When Harry Met Sally for the Tinder age. Perfect for fans of Mhairi MacFarlane, Laura Jane Williams and Sophie Ranald. The love of your life might ...


Cover for There's More To Life Than Cupcakes
Audiobook

There's More To Life Than Cupcakes

A funny, feel-good novel about baking, relationships and babies, perfect for fans of Lucy Diamond, Laura Jane Williams and Mhairi McFarlane.For Ellie Redford, life is good. Her hus ...


Cover for B. J. Harrison Reads The Errors of Santa Claus
Audiobook

B. J. Harrison Reads The Errors of Santa Claus

This a typical Christmas story but with a classic Leacock ironic twist and a zest of humour. "The Errors of Santa Claus" is a charming tale of gift-giving and kindness. It is Chris ...


Cover for Dolt motiv
Audiobook

Dolt motiv

Efter terrorattentatet mot World Trade Centers tvillingtorn den 11 september 2001 förmodas den försvunna Anna Petrescu vara död.Anna, som i högsta grad är vid liv, utnyttjar situat ...


Cover for Den perfekta bilden
Audiobook

Den perfekta bilden

Hur kan alla vara så perfekta hela tiden? Sara förstår verkligen inte. Själv gör hon sitt bästa för att få en enda fin bild på familjens fredagsmys, men det lyckas aldrig. Barnen b ...


Cover for Villinaaraat
Audiobook

Villinaaraat

Tytin elämässä kaikki tuntuu menevän päin prinkkalaa. Hän on joutunut työpaikkakiusatuksi ja myös parisuhde takkuaa. Kun avopuoliso lähtee lätkimään, Tytti päättää pistää elämänsä ...


Cover for Fullträffar
Audiobook

Fullträffar

I en skum lokal full av människor auktioneras en liten kinesisk statyett ut. Dess historia är storslagen och har tillhört samma familj i åratal. Men nu måste den dock säljas, ägare ...


Cover for Meikätyttö ei niiaa
Audiobook

Meikätyttö ei niiaa

Erja oli viimeisten vuosien aikana jo unohtanut, että hän oli aiemmin ollut monta vuotta kateellinen siskolleen Mirkulle – nyt maisteriksi valmistunut Mirkku on kuitenkin palannut ...


Cover for Utloggad
Audiobook

Utloggad

Så länge trettioåriga Katie kan minnas har hon drömt om att bli författare. Tillsammans med tre väninnor har hon bildat kvartetten Skrivsystrar. De har lovat varandra att inte ge u ...


Cover for Rivalerna 2
Audiobook

Rivalerna 2

Abel återvänder till Chicago, fortfarande ursinnig efter det ödesdigra mötet med Kane, bara för att mötas av ytterligare motgångar vid sin ankomst. Trots att han gjort sitt bästa f ...


Cover for En faders synder
Audiobook

En faders synder

Året är 1939 och Harry Clifton befinner sig i New York. Han har klippt alla band till sitt förflutna och tagit sig en ny identitet och ett nytt namn, Tom Bradshaw. Allt för att sky ...


Cover for Ett rum hos Daisy
Audiobook

Ett rum hos Daisy

Daisy MacLean har sällan en lugn stund. Tillsammans med sin excentriske far Hector driver hon ett tjusigt hotell på den engelska landsbygden, och förutom allt arbete har hon ett rä ...


Cover for Thoras arv
Audiobook

Thoras arv

Thora arbetar på Ingeborgs café som osar av svettiga uniformer och surrogatkaffe. En dag kliver hennes morbror in och ber henne om en ytterst ljusskygg tjänst. Över 70 år senare st ...


Cover for Det stora spelet
Audiobook

Det stora spelet

Charles Seymor, näst äldste son och därmed utesluten från att ärva sin fars earl-titel, ärvde i alla fall sin mors styrka. Och en vilja att skapa sitt eget öde ...Simon Kerslakes f ...


Cover for Bokfestivalen i Snowdonia
Audiobook

Bokfestivalen i Snowdonia

Holly, stolt ägare till puben Harpan och grisen, har insett en sak. Hennes lilla by i Wales med dess invånarantal på 100 personer räcker inte för att hålla puben flytande. Hur mång ...


Cover for Lanthandeln
Audiobook

Lanthandeln

Livet vid Krokbackens lanthandel rullar på som det alltid har gjort. Men när lanthandlarens son hittas död på butiksgolvet förändras allt. Märkliga sammanträffanden, skumma affärer ...


Cover for Harrys sång: en familjesaga
Audiobook

Harrys sång: en familjesaga

Harry Clifton växer upp under 1920-talet, strax efter första världskrigets slut, och får under hela sin barndom höra att hans far dog i kriget. Det är först 20 år senare som han up ...


Cover for En främling i Gränna
Audiobook

En främling i Gränna

Mannen på kyrkogården låg framstupa, i en förvriden ställning. Huvudet var täckt av tjockt, mörkrött blod och under den formlösa massan kunde man se att han blivit skalperad ... Nä ...


Cover for Sinä yönä Eginalla
Audiobook

Sinä yönä Eginalla

Hanna päättää matkustaa Eginalle, pienelle Ateenan edustalla olevalle saarelle. Hän on ilmoittautunut paikalliselle maalauskurssille. Luvassa on oikea unelmien kesä!Ensimmäinen est ...


Cover for Att välja blommor till ett bröllop
Audiobook

Att välja blommor till ett bröllop

Margaretas yngsta dotter, Lisen, har bara några veckor kvar tills hon ska gifta sig med Carl, och bröllopsplaneringen är i fullt sjå. Brudklänning ska väljas, blomsterarrangemang b ...


Cover for Någon nära dig
Audiobook

Någon nära dig

Ett avlägset rop får henne att rycka till, men det enda hon ser är en katt som korsar gatan en bit bort. En svart katt. Ett dåligt omen. Oroad drar hon ner mössan över öronen och s ...


Cover for Familjen Juvelerkvist – en julsaga
Audiobook

Familjen Juvelerkvist – en julsaga

Familjen Juvelerkvist befinner sig mitt i den svenska bokbranschens hjärta. Frågar man dem själva utgör de den svenska litteraturens hjärta. När släktens matriark, Märta, en dag i ...


Cover for Tio burkar surkål
Audiobook

Tio burkar surkål

Vad händer när vi vågar ta steget?   Olivia är trettio år, äter sina middagar framför tv:n och är begravd i ärendemappar på jobbet som jurist. Hennes bristfälliga chef Lars sjunger ...


Cover for Rivalerna 1
Audiobook

Rivalerna 1

Kane och Abel föds på samma dag 1906. Abels mor dör under födseln och han växer upp som hittebarn på en fattig polsk bondgård. Abel är en ovanligt smart pojke, så trots sin bakgrun ...